Shaul Reznik (shaulreznik) wrote in komp_online_il,
Shaul Reznik
shaulreznik
komp_online_il

The Marker о рентабельности новых интернет-пакетов

מי מוריד הכי מהר?
22:15 | 21.10.2005 שחר סמוחה

כל מי שזכה להשתמש בשירותי אינטרנט מהירים בחו"ל, ולאחר מכן חזר לאינטרנט הכאילו מהיר שחיכה לו בישראל, מכיר את תחושת התסכול שבבהייה בפסי החיווי המתמלאים לאט בהרבה מכפי שהוא יודע שאפשר. לפני שבועיים, לאחר השקתן של כמה חבילות חיבור מהירות באמת על ידי בזק, HOT וספקיות השירות, ישראל מצטרפת למשחק.

בשבועות האחרונים בדקתי במקביל שתיים מהחבילות: את חבילת ההורדה (Download) במהירות 5 מגה-ביט והעלאה (Upload) במהירות 256 מגה-ביט של בזק כשספקית השירות היא בזק בינלאומי; ואת חבילת ההורדה במהירות 2 מגה-ביט והעלאה במהירות 1 מגה-ביט של HOT, כשספקית השירות היא 013 ברק.

מבחינת התקנה, חבילת האינטרנט של HOT אינה דורשת ביקור של טכנאי במידה שאתם כבר מחוברים לשירות האינטרנט בכבלים של החברה. כל מה שנדרש הוא שיחה עם נציגי השירות של הכבלים ושל ספקית השירות ושדרוג החבילה. כמה שעות לאחר מכן כבר תהיו מחוברים במהירות החדשה.

בשירות ה-ADSL של בזק הסיפור שונה במקצת. נציגי השירות אמנם היו אדיבים במיוחד לאור המעבר לחבילה היקרה ונתנו לי יחס של VIP, אבל לא ידעו שלא כל המודמים שמספקת בזק תומכים בחבילת ה-5 מגה-ביט. ניסיון להשתמש בחבילה המהירה באמצעות מודם הסמסונג הכחול והשקוף שבו השתמשתי עד אז גרר ניתוקים תכופים. הטכנאי שהגיע למחרת לטפל בתקלה אמר שרק שניים מהמודמים שמספקת בזק תומכים בשירות החדש. כדי להימנע מבזבוז זמן, כדאי לברר את הנקודה עם נציגי השירות עוד בשלב ההזמנה. לאחר החלפת המודם, לא נחוו עוד ניתוקים.


הפיראט המתחיל


כדי להפיג מעט את הבלבול בין המונחים מגה-ביט למגה-בייט ובין קילו-ביט לקילו-בייט, יש להסביר כי 8 קילו-ביטים הם קילו-בייט אחד, וכי מגה-ביט אחד שווה ל-125 קילו-בייטים. כלומר, קו במהירות הורדה של 5 מגה-ביט לשנייה, יטיס למחשב שאליו הוא מחובר עד 625 קילו-בייטים לשנייה.

בגלישה רגילה בשתי החבילות, של HOT ושל בזק, לא נחוו הבדלים משמעותיים לעומת החיבור הקודם שבו השתמשתי, במהירות של 1.5 מגה-ביט. אתרים אמנם נטענים מעט יותר מהר מכפי שהם נטענו עד כה, אבל בהחלט לא מדובר בהבדלים משמעותיים ובטח לא בכאלו ששווה לשלם עבורם יותר כסף.

בשימוש בדואר אלקטרוני לעומת זאת, במיוחד אם נשלחים אליכם קבצים מצורפים גדולים, בהחלט חשים בהבדל, במיוחד בחבילת ה-5 מגה-ביט של בזק. עם זאת, בשליחה של קבצים בולט ההבדל במהירות לטובת החבילה של HOT שמספקת מהירות העלאת נתונים מקסימלית של 125 קילו-בייט לשנייה לעומת 32 קילו-בייט לשנייה בשירות של בזק.

ואולם, כידוע, לא בגלל שימוש בדואר אלקטרוני משדרגים אנשים את חיבור האינטרנט שלהם. הסיבה העיקרית לכך היא כדי להוריד אל המחשב תוכן, בדרך כלל פיראטי. מהירות הורדת קבצים משרתים ישראליים על גבי חיבור ה-5 מגה-ביט של בזק מטמטמת. דמו של משחק פעולה חדש בגודל של יותר מ-650 מגה-בייטים ירד אל המחשב בפחות מ-35 דקות, במהירות ממוצעת של כ-600 קילו-בייטים לשנייה. בהורדה באמצעות חיבור אלחוטי מאותם אתרים ישראליים נרשמו קצבי הורדה נמוכים במעט, אבל גם הם התייצבו על יותר מ-450 קילו-בייטים לשנייה. גם הורדת קבצים מאתרים בחו"ל מתבצעת בדרך כלל במהירויות דימיוניות עד עכשיו של כ-400 קילו-בייטים לשנייה, וזה אומר מהר. מאוד.

עם זאת, כפי שכל פיראט מתחיל יודע, רוב התוכן האיכותי ברשת לא נמצא באתרים שמאפשרים הורדה ישירה מהם, אלא במחשביהם של מיליוני משתמשים פרטיים שמשתפים אותו עם עמיתיהם לפשע באמצעות שירותים כאלו ואחרים. אותם שירותים פועלים על פי עיקרון ההדדיות - ככל שמשתמש נדיב יותר בשיתוף משאביו שלו, הוא מקבל מהקהילה יחס מועדף שבא לידי ביטוי במהירויות הורדה ובזמינות הקבצים.

באתרי ביטורנט אקסקלוסיוויים, כאלו ששימוש בהם מתאפשר רק לאחר קבלת הזמנה, ושיחס ההעלאה/הורדה בהם קובע את זמינות הקבצים החדשים, יזכה משתמש שיגלוש באמצעות חיבור בעל מהירות העלאה גבוהה יותר, למעמד רם יותר. כך תוקל גם הגישה שלו לקבצים החדשים ביותר - כלומר לקבצים חדשים יותר ממשתמש שיעשה זאת על גבי חיבור בעל מהירות הורדה גבוהה בהרבה אך עם מהירות העלאה נמוכה בהרבה. מהבחינה הזאת החבילה של HOT ממש נועדה עבור שיתוף קבצים והיא מתאימה לפיראטים המקצועיים, למרות המינוס התיאורטי של 3 מגה-ביטים במהירות ההורדה לעומת חבילת ה-5 של בזק.


שיפור במשחקים מקוונים


יישומים אחרים שאמורים להיות מושפעים ממהירות החיבור לרשת הם ועידות וידיאו ושיחות VOIP. בשבועות שבהם התנסיתי בשירות לא רק שלא הבחנתי בהבדלים משמעותיים בין שני השירותים (אף שלחבילה של HOT אמור להיות יתרון משמעותי בתחום בגלל מהירות ההעלאה הגבוהה) אלא שאיכות הסאונד או רציפותו אפילו לא השתפרה בצורה ניכרת יחסית לחיבור הרגיל שהיה לי קודם לכן - 1.5 מגה-ביט הורדה ו-128 ביט העלאה.

רמת התקשורת הגבוהה שסיפקו סקייפ וגוגל-טוק נשמרה. אותן מסקנות התקבלו גם מהשוואת השירותים החדשים זה לזה ולחיבור הקודם בשיחות וידיאו באמצעות מצלמת רשת. הבדלים זניחים. בשיחת וידיאו ברזולוציות גבוהות יותר, שמושגות באמצעות שימוש במצלמות וידיאו אמיתיות, מורגש מן הסתם הבדל מסוים.

לעומת שני יישומים אלה, שחיבורים מהירים כמו השניים שנבדקו כאן לא ממש הזיזו להם, במשחקים מקוונים מרובי משתתפים בהחלט הורגש שדרוג רציני בחוויה. כאשר מנהלים קרבות וירטואליים נגד שחקנים אנושיים על גבי שרתי אינטרנט, יש לכל אלפית שנייה של עיכוב בשליחת המידע ממחשבו של השחקן אל השרת ובחזרה ("פינג" בשפת הגיימרים) משמעות אדירה.

שחקן עם פינג גבוה יסבול מנחיתות מובנית לעומת שחקן עם פינג נמוך שיוכל להבחין בו ולהגיב בהתאם קודם לכן. בעוד שחבילת ה-5 מגה-ביט של בזק הצליחה להוריד את הפינג על שרתי משחק ישראליים לכ-40 אלפיות השנייה - רמה המאפשרת משחק חלק מאוד - חיבור ה-2 מגה-ביט של HOT סיפק באותם תנאים פינגים של 20-7 אלפיות השנייה. המשמעות של חוויית המשחק המושלמת, שכאילו התקיימה על גבי רשת מקומית סגורה, היא יתרון מובנה על פני שאר השחקנים שעל השרת, שרובם ככל הנראה התחברו אליו באמצעות חיבורים מהירים פחות. בשני המקרים אגב, התקבלו תוצאות אלה בזמן ששתי תוכנות אחרות הורידו מאות קילו-בייטים לשנייה אל המחשב.

לסיכום: המשתמש הביתי הממוצע - זה שלא מוריד סרטים בכמויות סיטונאיות ולא מעביר לילות כימים במשחקים ברשת - לא זקוק לחבילות ההתחברות החדשות של בזק ושל הכבלים. אם, לעומת זאת, אתם עובדים מהבית ומשתמשים במחשב ככלי העבודה העיקרי שלכם, שורצים באתרי שיתוף קבצים, משדרגים כל יומיים את קליינט הביטורנט שלכם ועוסקים בהמרה בלתי פוסקת של סרטים מפורמט לפורמט ובין לבין גם במשחקים מקוונים, חבילת "2 למטה 1 למעלה" של HOT מומלצת יותר.

http://www.themarker.co.il/ibo/misc/printFriendly.jhtml?ElementId=%2Fibo%2Frepositories%2Fstories%2Fm1_2000%2Fskira20051021_636705.xml
Subscribe

 • Браузер microsoft edge

  В панели управления WIN10 при нажатии на линк доп. помощи выскакивает окно сабжа с сайтами типа msn, при попытке закрыть страницу вручную или через…

 • Проблема с дисплеем Smart All-in-One Philips S231C4A

  Добрый вечер всем. При подключении к РС появляется вертикальная полоса, которая "гуляет" в обе стороны почти по всему экрану. При нажатии…

 • Как заглянуть в журнал процессов?

  Наблюдается такое явление, при работе с программой (мною написанной) часто происходит задержка, иногда по 15-30 секунд, пока программа произведёт…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment